Piękno nowo położonej kostki brukowej daje ogromną satysfakcję wizualną jej właścicielowi, niestety z biegiem czasu owe piękno nowego bruku zaczyna znikać a w to miejsce pojawiają się problemy z jego trwałością i estetyką. Ale czy na pewno tak musi być?
...Wykwity,...
Po ułożeniu kostki brukowej prędzej czy później zaczną się naturalne procesy chemiczne zachodzące zarówno wewnątrz, jak i na powierzchni naszej kostki. Najpowszechniejszym z nich jest pojawianie się na jej powierzchni białych nalotów, tzw. wykwitów wapniowych.
Są one zjawiskiem charakterystycznym dla większości materiałów porowatych, a w szczególności tych, które pracują w zmiennych warunkach cieplno-wilgotnościowych. Jeżeli materiał porowaty zawiera związki dobrze rozpuszczalne w wodzie, to jest bardzo prawdopodobne, że będziemy mieli do czynienia z powstawaniem wykwitów. Mechanizm powstawania wykwitów jest ściśle związany z transportem rozpuszczonych w wodzie (cieczy porowej) soli na powierzchnię materiału porowatego, gdzie zachodzi odparowanie wody i ich krystalizacja. Mechanizm taki niestety bardzo często zachodzi w kostce brukowej.
...Słońce, Deszcz, Mróz,...
Kolejnym zjawiskiem charakterystycznym dla kostki brukowej jest podatność na uszkodzenia wynikająca z procesu cyklicznego zamrażania i rozmrażania nasączonej wodą powierzchni , szczególnie jeśli jest on wzmocniony zastosowaniem soli odladzających.
Silne słońce naraża kostkę brukową na szkodliwe dla niej promieniowanie UV . Wraz z upływem czasu powoduje ono utratę koloru kostki, pozostawiając ją wypłowiałą i matową.
Deszcz powoli aczkolwiek skutecznie wypłukuje zarówno materiał z którego kostka jest wytworzona jak i szczeliny z piasku pomiędzy kostkami. Prowadzi to do widocznej utraty walorów wizualnych kostki a także zmniejsza jej wytrzymałość mechaniczną.
...Zabrudzenia ?
Niestety my sami jako użytkownicy także niszczymy własną kostkę brukową. choćby oponami samochodu, wylanymi na nią cieczami czy silnymi środkami chemicznymi jak detergenty. Pomagają nam w tym także zanieczyszczenia biologiczne z zewnątrz, przykładem mogą być ptasie odchody które potrafią mieć bardzo silne oddziaływanie.
Co dalej?
Przed zdecydowaną większością problemów z kostką brukową można skutecznie się bronić. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego produktu ochronnego jakim jest HEKOL® ExtraBruk. Zaprojektowany i stworzony przez firmę HEKO impregnat do kostki brukowej został oparty o sprawdzone i cenione technologie produkcji specjalistycznych impregnatów stosowanych w konserwacji i zabezpieczaniu zabytków architektury i dzieł sztuki.
HEKOL® ExtraBruk jest środkiem bezbarwnym, opartym w 100% na syntetykach (bez domieszki wody) i co niezwykle ważne – jednowarstwowym.
HEKOL ExtraBruk idealnie zabezpiecza kostkę brukową na jej powierzchni tworząc warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi jak również przed mechanicznymi uszkodzeniami, wycieraniem powierzchni, zabrudzeniami, plamami. Dodatkowo wraz z tworzoną warstwą ochronną pojawia się bardzo pożądany efekt wizualny tak zwanej „mokrej kostki”. Naturalny kolor kostki zostaje wyeksponowany, kolor staję się żywy, powierzchnia nabiera blasku , bruk znowu wygląda jak nowy. Ten kompleksowy preparat zabezpiecza także dodatki jak: obrzeża, koryta, cokoły itp. Sprawia, że piasek wypełniający odstępy między kostkami zostaje związany i zabezpieczony jak sama kostka.
Zastosowanie produktu firmy HEKO pozawala całkowicie zamknąć mikrokanały, które są winne powstawaniu licznych wykwitów na powierzchni kostki brukowej. Powstawanie wykwitów jest zjawiskiem naturalnym i często zdarza się że po jakimś czasie znikają, jednakże tylko w miejscach o bardzo dużej komunikacji - np. na parkingach pod sieciami handlowymi. Wokół domów czy warsztatów, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie wykwity okazują się być częstym problemem, dlatego HEKOL® ExtraBruk okazuje się tam być bezcenny.
HEKOL ExtraBruk bardzo dobrze wnika w głąb impregnowanego materiału, penetruje wszystkie mikro kanały gwarantując znakomite właściwości hydrofobowe. Impregnowany bruk nie chłonie więc wody, dzięki temu zimą cyklicznie po sobie następujące zamrażania i rozmrażania nasączonej wodą powierzchni nie powodują katastrofalnych dla niej skutków.
Impragnat stanowi także barierę dla wody która pozostaje na powierzchni w postaci dobrze widocznych kropel, można więc zapomnieć o nasączonym bruku czy wypłukanym spomiędzy niego piasku.
Hydrofobowe właściwości preparatu gwarantują niezwykłą łatwość utrzymania bruku w czystości gdyż ewentualne zabrudzenia w postaci plam z olejów, płynów samochodowych czy nawet farby usuwają się z dziecinną łatwością nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
Preparat dzięki unikalnemu składowi chemicznemu jest także w pełni odporny na niszczące promieniowanie UV.
HEKOL ExtraBruk zastosowany na kostce brukowej zwiększa jej przyczepność a to oznacza większe bezpieczeństwo poruszania się po niech w deszczowy dzień lub okresie zimy. Przyczepność ta jednak nie wiąże się z problemem przywierania brudu a wręcz przeciwnie. Wiadomo, że opony naszych samochodów ciągle w czasie swojego żywota poddawane są ścieraniu, a że zostały wykonane z kauczuku i sadzy to mocno odbijają swoją obecność na naszej kostce brukowej. Charakterystyka preparatu HEKOL® ExtraBruk pozwala na całkowite zabezpieczenie naszej betonowej kostki brukowej przed czynnikiem takim jak kauczuk i sadza. Zaimpregnowana powierzchnia pozostaje łatwa do wyczyszczenia nawet po oponach samochodowych – wystarczy przetrzeć ją twardą szczotką by zebrać szpecące resztki czarnych pozostałości. Podobnie ma się sprawa z każdym innym zabrudzeniem kostki, dzięki barierze ochronnej powstałej na zaimpregnowanej powierzchni utrzymanie czystości jest niezwykle łatwe. Zazwyczaj wystarcza spłukanie kostki bieżącą wodą lub użycie myjki ciśnieniowej.
Jest to jedyny w swoim rodzaju produkt wykorzystujący niepowtarzalną, oryginalną recepturę firmy HEKO